Pokud se řekne termín cestování v budoucnosti, co vás napadne? Létající automobily, hyperpohony, teleport? Vizionář Elon Musk má celkem jasno, jeho budoucnost v dopravě stojí na systému Hyperloop.

Jedná se o koncept speciálních kapslí uvnitř potrubí, ve kterém se budou kapsle na bázi stlačeného vzduchu a magnetismu pohybovat rychlostí 1200 kilometrů za hodinu. V první fázi by Muskův projekt měl spojit dvě americká města a Los Angeles a San Francisko.

10_57342f7a9f9d5

Tento dopravní systém, který bychom do češtiny mohli přeložit jako Hypersmyčka je určen pro přepravu lidí, věcí a třeba i automobilů. To vše se schová do hliníkového modulu, ve kterém jsou dvě ocelová potrubí s pojených do smyčky ve tvaru osm. Tyto kapsle se budou v potrubí vznášet na magnetickém polštáři a budou poháněny lineárními magnetickými urychlovači. Uvnitř potrubí by navíc měl byt nižší tlak kvůli zvýšení rychlosti.

Tou největší srandou na celém projektu je to, že již nyní reálně vzniká. Vše již bylo dokonce testováno v reálném světě. Test spočíval ve vystřelování kovových saní, které byly poháněny již zmíněným lineárním urychlovačem. Saně se pohybovaly po stometrové dráze, kterou překonaly za dvě sekundy, a pohybovaly se tak rychlostí přesahující 200 kilometrů v hodině. Místo brzd byla použita hromada písku, která saně zbrzdila. Zrychlení z nuly na sto zabralo 1,1 sekundy.

Pokud by se takovéto saně upravily do aerodynamické podoby a pohybovalo by se v nízkotlakém prostředí, pak by bylo schopno dosáhnout rychlosti 1100 kilometrů v hodině. Momentálně probíhají nové a nové investice do tohoto projektu, na kterém pracuje hned několik společností. Pokud bude vývoj dobře a náklady nepřesáhnou ceny supervlaků, můžeme se velmi brzy těšit na nový způsob cestování, který z nás udělá balíčky v potrubní poště.13_57342f7b0a725