Zatímco většina Evropských zemí toleruje nějaký ten alkohol za volantem, Česká republika je vůči alkoholu za volantem nulově tolerantní. Jak dlouho tedy trvá, než můžeme opět usednou za volant po vypití alkoholu?
Problematika alkoholu za volantem se týká každého z nás. Mnohokrát se totiž dostaneme do společnosti, kde se popíjí alkohol, který bychom si velmi rádi dali, ale bohužel jsme na akci přijeli automobilem a nemá nás kdo odvézt. Slušný člověk si po požití alkoholu nedovolí za volant usednout a nezbývá mu tedy v případě požití čekat. Jak dlouho ovšem?
Počet dopravních nehod, které byly zaviněné opilostí se v loňském roce zastavil na čísle 4251. A právě to je důvod, proč je tolerance alkoholu za volantem naprosto nulová. Řidič totiž prokazatelně ztrácí reakční schopnost s každým douškem. Pokud se však přeci jen rozhodnete na alkoholovém dýchánku pít, měli byste vědět, za jak dlouho z vás alkohol vyprchá.
Obecně je přijatá poučka, která tvrdí, že alkohol je odbouráván rychlostí 0,15 promile za jednu hodinu. O něco přesnější je však poučka že 0,1 gramu alkoholu na jeden kilogram tělesné váhy vyprchá za jednu hodinu. To je však poučka platná u mužů. Ženy mají toto pravidlo stanoveno na 0,085 gramu na kilo váhy.
Jedno desetistupňové pivo vyprchá z 85 kilogramového muže za dvě a čtvrt hodiny. Dvanáctka pak za dvě a tři čtvrtě hodiny. Dvojka vína je odbourávána zhruba dvě a půl hodiny a panák čtyřicetiprocentní lihoviny je odbouráván tři a čtvrt hodiny.
Jedná se však o poučky, které nejsou všeobecně aplikovatelné. Doba je ovlivňována mnoha dalšími faktory, mezi které patří náš zdravotní stav, únava, druh alkoholického nápoje a dokonce také teplota prostředí ve kterém se pohybujeme. Nejlepší je tedy prostě raději vůbec nepít.