Pokud se nevěnujete detailingu, možná jste vosk na auto nikdy nepoužili. Přitom z celé té spousty přípravků pro péči o auto, jako jsou leštěnka, oživovač plastů, aktivní pěna, čistič kůže a další, je vosk tím, který lze považovat za nutnost. Z dlouhodobého hlediska vám pořádně usnadní život, chrání totiž lak.
Co je vlastně vosk? Vosk je vlastně jen uhlovodík v pevném skupenství. Může pocházet z přírodního zdroje nebo být vyrobený synteticky. Problém je, že pevný materiál samozřejmě nelze nanést na auto, proto se do něj přidávají rozpouštědla a oleje. Tím vlastně vznikne vosk na auto – poddajná směs, kterou můžete nanést na lak svého vozidla.
Proč je tak důležitý? Jelikož chrání!
Vosk tvoří bariéru mezi lakem a vnějším světem, takže ho ochráníte před UV paprsky, nečistotami v ovzduší a vodou. Navoskovaný povrch je hydrofobní, takže voda po něm dobře stéká. Dobrý vosk vodu dokonce zcela odpuzuje, takže pak můžete auto „vysušit“ wapkou místo hadrem, který by poškrábal lak.
Dalším důvodem, proč do své sbírky autokosmetiky určitě přidat vosk, je hezký vzhled. Navoskovaný lak je pěkně lesklý, protože vosk vyplní všechny prohlubně a nerovnosti v povrchu. Auto bude tedy vypadat jako nové, což je přesně cílem e-shopu Vlesku.cz, který se snaží Čechy vzdělávat v péči o automobily. Jeho zakladatel e-shop vytvořil po dlouhých měsících sebevzdělávání s cílem předávat zkušenosti ostatním. Pokud vás tedy cokoliv zajímá, neváhejte se zeptat.
Jak často vosk na auto aplikovat?
Jednou z nejčastějších otázek bývá frekvence používání. Odpověď je trochu složitější a individuální, avšak obecně lze říct asi třikrát ročně. Dobré autošampony by vrstvu vosku neměly odstraňovat. Vosk by každopádně měl být vždy posledním přípravkem, který na auto aplikujete. Auto tedy umyjte, naneste leštěnku a na závěr vosk. Voskování a následné leštění je chyba, vosk se tímto postupem stáhne.