Ekvalizér je zařízení, pomocí kterého můžete celkem dobře upravit výsledný zvukový dojem. Často je samozřejmou součástí moderního autorádia, kdy obsahuje i různé přednastavené režimy, pro různý typ hudby. Pokud nepůjdete touto cestou, poradíme vám, jak pomocí ekvalizéru dostat z vašich reproduktorů skutečně maximum. Pokud se ale v jednotlivých prvcích ekvalizéru příliš nevyznáte, doporučujeme vám přece jenom zkusit přednastavený režim, který už následně jenom doladíte při poslechu.
Rocková hudba
Mnoho lidí ji miluje a tak je třeba, aby si ji také mohli vychutnat. Nutno říci, že právě díky tomu, že daná hudba využívá jak basy, tak i výšky, není nastavení ekvalizéru zase až tak tolik složité. Pokud se podíváme na optimální nastavení, tak je vhodné začít na prvních hodnotách hZ a výrazně je snížit o několik decibelů. Následně je vhodné nijak do klasického nastavení nezasahovat. Jenom doporučíme lehké snížení na hodnotách okolo 300 Hz následně lehké zvýšení na hodnotách okolo 3 000 hertzů. Takto by mělo být vše nastaveno k dokonalé spokojenosti každého rockového posluchače.
Drum and Bass, Techno a další
Zde je více než jasné, že bude hlavním cílem zdůraznit především celkovou basovou linku. A tak zatímco u rockové hudby byl začátek spojený s lehkým poklesem, zde musíte naopak zvyšovat na daných frekvencích decibely. Bavíme se tu o rozmezí zhruba 30 – 100 Hertzů, kde je třeba mít celkovou hlasitost přece jenom zvýšenou. Potom už stačí držet se na středu a myslet jenom na možná drobná zvýšení v místech, jako je hodnota 300-400, a dále je dobré zvýšit také na hranici okolo 1 500. Pro optimální poslech tohoto stylu hudby ve vašem voze jasná volba.
Hip-Hop, Rap
U tohoto stylu hudby musí být basová linka jasně dominantní a rozhodně musí být také výrazně slyšet. Proto postupujte podobně, jako v předchozím případě, kdy hned na samotném začátku docílíte výrazného posunutí hlasitosti směrem nahoru. Tímto se ale nekončí, jelikož dále je třeba nutné lehce utlumit i na hodnotě okolo 300Hz. Dále myslete také na nárůst, a to na hranici, kterou je 2 000 Hertzů. Toto je optimální nastavení, pokud je vaším cílem hlavně to, že zvýšíte celkovou průraznost, a celkově podpoříte basovou linku jako takovou. U tohoto stylu hudby je to doslova nezbytnost.
Hudba založená hlavně na zpěvu
Zde ustupuje muzika spíše do pozadí a to co naopak vytváří onen pozitivní dojem z poslechu je zpěv, pokud právě takový styl milujete, je správné nastavení naprostým základem. Zaměřte se na škálu, která začíná zhruba na hodnotě 500 Hertzů a končí na hodnotě okolo 10 000 Hertzů. A co s ní? Je to poměrně jednoduché, jelikož váš cíl by měl jasný. Vše je v této škále nutné posunout právě směrem nahoru. Na výsledném zvukovém projevu to jasně poznáte.
Někdy je ale mnohem lepší si nechat natavit zvuk už při samotné montáži nebo u profesionálů – 2din.cz