Pojištění přívěsného vozíku je ze zákona povinné – stejně jako povinné ručení k autu. Můžete tedy ušetřit čas a pojistit vozík současně s autem. Dobrou zprávou je i to, že vás pojištění vozíku nestojí moc peněz.
Přívěsné vozíky tvořící soupravu s osobním či užitkovým automobilem kategorie M, resp. N, se dělí na 2 skupiny:
- přípojný vozík s hmotností do 750 kg,
- přípojný vozík s hmotností 750-3500 kg
Za předpokladu, že provozujete přívěsný vozík zapsaný v registru vozidel, a ten tak tedy má přidělenou registrační značku, platí pro vás povinnost mít pro něj sjednané povinné ručení. Platí to i přesto, že na rozdíl od vašeho vozidla nemá vozík žádný motor. Důvodem je, že se přívěsný vozík pohybuje na silnici a existuje zde reálné riziko, že může někomu způsobit škodu.
Kdy se hradí škoda z pojištění vozíku?
Škoda zapříčiněná vozíkem se může stát několika způsoby. Například s ním ručně manipulujete a omylem odřete sousedovi auto. Pak bude škoda hrazena právě z povinného ručení vozíku. Nebo jej máte připojený k autu, ale během jízdy dojde k jeho rozhoupání a vychýlení do protisměru. Škody vyplývající z takových událostí kryje právě pojištění vozíku.
Rovněž se ale může stát, že se vozík kvůli technické závadě odpojí úplně a způsobí škodu na protijedoucím autě. V takových případech je pohled na situaci dvojí, protože nehody se přímo účastní jak pojištěný automobil, tak i pojištěný přípojný vozík. Kvalifikovaný výklad v konkrétním případě proto z hlediska případného plnění musí poskytnout likvidátor pojišťovny.
Cena pojištění přívěsného vozíku
Pojištění přívěsného vozíku není drahé. Některé pojišťovny ho dokonce nabízí v ceně povinného ručení jako benefit. Pokud takovou možnost vaše pojišťovna nenabízí, nic se neděje – cena pojištění vozíku se bude odvíjet od jeho hmotnosti.
Ale zpátky k cenám za samotné pojištění: kategorie do 750 kg vás vyjde okolo 200 Kč, kategorie nad 750 kg okolo 400 Kč. Pro srovnání: nejvyšší ceny vycházejí u návěsů k tahači. Jejich pojištění se blíží ceně povinného ručení za středně velké auto.