Někteří lidé, jako kdyby se narodili s volantem v ruce. Opačný protipól tvoří skupina svátečních řidičů, kteří do auta usedají, jen když jim nic jiného nezbývá. Řízení jim nepřináší žádné uspokojení a v horším případě se na silnici dokonce bojí. Za určitých okolností jsou obavy opodstatněné – třeba když dotyčný prodělal autonehodu. Ale co když je strach z řízení naprosto iracionální? Pak nezbývá, než se s ním vypořádat, nebo přesedlat na prostředky hromadné dopravy.

Málo zkušeností a obavy z reakce ostatních řidičů

Strach často pramení z nedostatku řidičských zkušeností. Nemáte-li „odjezděno“, je naprosto pochopitelné, že se za volantem necítíte jako ryba ve vodě. Nemějte strach, jednou se to změní. Do té doby musíte pravidelně překračovat hranici komfortní zóny a při každé příležitosti řídit. A když vám automobil nečekaně „chcípne“ na křižovatce, nic si z toho nedělejte. Inteligentní řidiči to pochopí, troubení ostatních neřešte.

Zafixujte si pravidla silničního provozu

Autoškolu jste sice úspěšně absolvovali, ale možná jste zapomněli na většinu důležitých informací. Pokud při řízení tápete, co znamená to či ono svislé dopravní značení nebo nejste si jistí ohledně přednosti v jízdě, opět se ponořte se do studia pravidel silničního provozu a neváhejte si zaplatit si několik cvičných jízd.

Osobní nejistota

Potíže s řízením mají obvykle lidé s nízkým sebehodnocením. Zapracujete-li na svém sebevědomí, stoprocentně se to projeví i při řízení. Přestaňte se srovnávat s ostatními, vyzdvihujte své dobré vlastnosti a dostatečně se chvalte. 

Než někam vyrazíte, seznamte se s trasou

Na vině může být strach z neznámého. Přitom stačí tak málo – než vyrazíte na cestu, nastudujte si všechny důležité body dané trasy předem. Vyhnete se tím zbytečnému stresu – například z toho, že přehlédnete důležité informativní dopravní značení Brno a zabloudíte.