Poslední sníh už dávno roztál a teploty se zvyšují každým dnem. Řidiči tak mohou bez obav odložit zimní výbavu a nasadit letní pneumatiky. Jaro je také ideálním obdobím, na kdy si naplánovat dovolenou v zahraničí. Vyhnete se totiž kolonám i zástupům turistů při letní cestovní horečce.
U jarní dovolené byste si však měli zjistit, jak se k zimnímu přezutí staví země, kterými projíždíte. Například v Rakousku a některých částech Itálie totiž platí povinnost zimních pneumatik až do 15. dubna, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu. Což není zejména v horských oblastech vůbec ojedinělý jev.
Pokud chcete mít s přezouváním co nejméně starostí, nebudou vás v zahraničí kárat ani za celoroční pneumatiky. Nezapomeňte ale, že oproti letním mají na suchu znatelně horší přilnavost, brzdnou dráhu a handling. Vyšší je i jejich valivý odpor, takže na delších cestách se vám návštěvy benzínové pumpy dost prodraží. Na druhou stranu však díky výraznějšímu prořezání často nabízí skvělou ochranu proti aquaplaningu a ovladatelnost na mokru.
Středomořské státy mají jiná pravidla
Mezi nejoblíbenější destinace českých řidičů patří tradičně země okolo Středozemního moře: Chorvatsko, Itálie, Řecko a Španělsko.
V Chorvatsku nesmí na předním sedadle sedět děti mladší 12 let. Auta, která se řadí do kategorie N musí být povinně vybaveny hasičákem. Řidič také musí mít v záloze reflexní vestu. A pokud si s sebou vezete přívěs, budete potřebovat hned 2 výstražné trojúhelníky.
Pokud patříte mezi řidiče, kteří rádi dojíždí zimní pneumatiky na 1,6 mm přes léto, v Itálii vám to neprojde. Minimální hloubka vzorku 4 milimetry tam pro zimní gumy platí celoročně. Pokud jste uprostřed provozu nuceni vystoupit z auta, musíte mít na sobě reflexní vestu. Také nezapomeňte, že pokud je v autě dítě nebo těhotná žena, je kouření zakázáno.
Pokud jste si zvykli používat hands free sadu, při dovolené do Řecka ji radši nechte doma. Stejně jako v Itálii navíc není dovoleno kouřit v autě, ve kterém jsou děti nebo těhotné ženy. Děti do 11 let nebo 135 cm musí mít autosedačku. Dvoustopá vozidla mají také povinnost vozit s sebou hasicí přístroj.
Nejzvláštnější zákony má ale Španělsko. Pokud potřebujete při řízení brýle nebo čočky, musíte mít s sebou minimálně jedny náhradní. Také platí zákaz všech obrazovek, které by mohly rozptylovat pozornost řidiče – povolena je jenom GPSka. Reflexní vesta musí být zajištěna pro každého z cestujících. A podobně jako v Řecku musí mít děti do 12 let nebo 135 cm autosedačku.
Nezapomeňte také, že:
-
Pokuty za špatný technický stav vozu jsou v zahraničí vyšší. Například za sjeté pneumatiky můžete v Rakousku zaplatit v přepočtu až 132 tisíc korun.
-
Propadlé pasy jsou každoročně důvodem stovek zrušených dovolených. Pamatujte, že zařízení pasu chvíli trvá, takže na to včas myslete.
-
Při řízení si dávejte pravidelné pauzy a často pijte. Podle průzkumů je nepozornost nejčastější příčinou dopravních nehod.
-
Maximální povolená rychlost není jednotná ani v EU. V jedné zemi může navíc platit jiná dovolená rychlost ve dne a v noci. Měnit se může i podle aktuálního počasí.